הדברת פרעושים בבית

הדברת פרעושים

צורתו הפחוסה של הפרעוש מאפשרת מעבר קל בין שערות המארח (Host)

פרעוש החתול הינו הפרעוש השכיח שתוקף חתולים וכלבים

פרעושים מעבירים מחלות לאדם בהם טיפוס מוריני ודבר

פרעוש החתול

פרעוש החתול – Cat flea

פרעוש החתול שם מדעי – Ctenocephalides felis הוא הפרעוש השכיח בישראל.

הפרעוש שייך לאחת המשפחות החשובות של החרקים כיוון שהוא מטריד ומעביר מחלות.

הפרעוש הבוגר באורך של 2.5 מ"מ גופו צר והוא חסר כנפיים, צבעו חום שחור לפני ארוחת דם ושחור מבריק לאחר ארוחת דם.

 

פרעוש העברת מחלות

העברת מחלות

פרעוש החתול יכול להעביר את מחלת הדבר וטיפוס מוריני, פרעוש החתול מהווה מתווך בהתפתחות תולעת הכלב והחולדה, התולעים תוקפות בעיקר ילדים. הפרעוש גורם עקיצות ומטרד.עקיצות הפרעושים רבות גורמות לגרד גם מספר ימים לאחר העקיצה, בבני אדם בכלבים וחתולים יווצר גרד (דרמטיטיס) דלקת עור אלרגית התקרחות והתעבות העור, האלרגיה כתוצאה מתגובת יתר של מערכת החיסון של הנעקץ לחומרים שמוזרקים לגוף עם רוק הפרעוש בזמן מציצת הדם מהמארח (Host).

מבנה הראש של נקבת פרעוש החתול – הראש כפול באורכו מגובהו, לפרעוש עניים מורכבות מפותחות, גפי פה בנויות לדקירה ומציצה. הזחל בדרגה האחרונה כפול בגודלו ויותר מהבוגר.

מחזור חיים פרעוש

מחזור חיים והרגלים 

לפרעוש מחזור חיים מלא ביצה מספר דרגות זחל ובוגר.
הנקבות מטילות כ- 4-8 ביצים לאחר כל ארוחת דם בסה"כ 400-500 ביצים בזמן חייהן.
הביצים בגודל של 0.5 מ"מ לבנות ועגלגלות, פני השטח שלהן חלק והן צונחות באופן חופשי מגוף חית המחמד (המארח) מניעור וגירוד, בדר"כ ימצאו הביצים בחריצים ופינות באזורי המרבץ של חיית המחמד. הביצים בוקעות בתנאי לחות וטמפ' אופטימליים תוך 48 שעות.
הזחל בעל כושר תנועה בעל גפי פה לועסות וניזון מחומרים אורגאניים, אך בעיקר מהפרשות הדם היבש של הבוגרים, לחות של 45-90% מתאימה להתפתחותם של הזחלים, הזחל יעבור את שלושת דרגות ההתפתחות לבוגר בפרק זמן של 7-14 יום, דרגת הזחל האחרונה טווה את הגולם מהחומרים שנמצאים בסביבה ומכך מוסוות בצורה טובה, זמן ההתפתחות של הגולם לבוגר ינוע בין 4-14 ימים אך יכול בתנאים קשים לארוך גם כשנה.
הבוגרים  בגולם יכולים להישאר במצב  המתנה זה עד כ- 20 שבועות במצב זה הפרעוש מוגן מתנאי מזג האוויר וגם מתכשירי הדברה.
הבוגרים יגיחו בעקבות התפרקות של מבנה הגולם או מוויברציות תנועה של חיית המחמד (מארח),הבוגרים לאחר ההגחה יחפשו מנת דם לאחר כ- 24 שעות אך יכולים לחיות מספר חודשים על רזרבות שומן בגופם.
הבוגרים עוברים את כל זמן חייהם על חיית המחמד ניזונים מזדווגים ויוצרים ביצים להמשך הדור הבא. למרות העדפת הפרעוש למארח חתול הם יעקצו מארחים אחרים כך שברוב המקרים פרעושים שימצאו על כלבים יהיו פרעושי חתול.
פרעושים יכולים לחיות כשנה אך בשטח הבוגרים חיים מספר ימים כיוון שהניקוי היסודי שהחתול מבצע הורג כ-50% מהם.
מיקרים של נגיעות קשה יתפתחו בבתים ודירות שבהם התגוררו בעבר בעלי חיים, בזמן הכניסה שלנו או של חיית מחמד לדירה שעמדה ריקה תתרחש הגחה של פרעושים בוגרים.

טיפול של הבעלים בשלבים הראשיונים של הנגיעות

הדברת פרעושים

הדברת פרעושים היא יחודית ודורשת טיפול משולב – 
הדברה יעילה מחייבת טיפול משולב בחיות המחמד שהם הפונדקאי והסביבה הקרובה בית / דירה / חצר. חיות המחמד הם הפונדקאים הנפוצים (כלבים וחתולים). החתולים והכלבים מסתובבים ופוגשים בעלי חיים אחרים שמהווים מקור נוסף להדבקתם.
נגיעות פרעושים קשה ומקורות הדבקה – מגרשים וגני משחקים בהם נעים בעלי חיים משוטטים כלבים וחתולים ללא בעלים, במקומות אילו קשה למצוא גורם אחראי שיטפל אך חתולים ביתיים וכלבים שעוברים באזור הנגוע מחדשים את מלאי הפרעושים.
כאשר מתגלה נגיעות, מומלץ שבעל חיית המחמד יטפל בא בחומר מאושר לטיפול ווטרינארי, ומדביר יבצע טיפול בחומר מאושר ע"י משרד להגנת הסביבה בבית הלקוח.

מניעה – חשוב לבקש מהלקוח לבצע שאיבה יסודית של אזורי המרבץ פינות החדרים ושולי השטיחים חשוב לנער שטיחים ומרבדים ולהשאירם חשופים לשמש, את שקית השאיבה יש לרסס בחומר ביתי ולהשליך לאשפה.
אם מדובר בבית פרטי עם חצר בקש מהלקוח לגרוף ואת שכבת הקרקע העליונה שם קיימת סבירות גבוהה להימצאות דרגות הפרעושים הצעירות. אפשר לבצע הרטבת יתר הצפה של הקרקע באזורים שיש חשד לנגיעות.

הדברה ע"י מדביר מקצועי – 
ריסוס והדברה לטיפול בפרעושים תבוצע רק על ידי מדביר מקצועי בעל רישיון, הריסוס יבוצע בתכשירי הדברה מאושרים על ידי משרד להגנ"ס לחרק מטרה זה (פרעוש),בהתאם להוראות התווית. טיפול יעיל בפרעושים חייב הכרת מחזור החיים של הפרעוש והבנה שהשלבים הצעירים והבוגרים חיים באזורי מחייה שונים. במקרים של נגיעות קשה המדביר יבצע ויפעל על פי הוראות השימוש הרשומות בתווית המאושרת על ידי משרד להגנ"ס וירסס בדיזה קונית באופן עדין את רצפת הדירה בית  והחצר, כולל אזורי המרבץ של חית המחמד שטיחים מרבדים כריות רביצה ועוד. המדביר ילמד מהבעלים של חית המחמד מהם אזורי הרביצה המועדפים והמסלולים הקבועים של הכלב או החתול. במסלולים הקבועים ובאזורי הרביצה ימצאו זחלים וביצים ויטפל גם בהם.
בנגיעות קשה ישנם מצבים בהם נדרש טיפול משלים (לאחר כ-10 ימים). לפרעושים אויבים טבעיים בהם צרעות טפיליות ואקריות אך אויבים טבעיים אילו אינם בלם מספיק לנגיעות פרעושים.

בטיחות ויעילות הטיפול –
בשום מצב חיית המחמד לא תשהה בבית בזמן הריסוס, הבעלים ובעלי החיים יתפנו מהבית טרם ביצוע הריסוס על פי הוראות התווית של המשרד להגנת הסביבה ויותר (מומלץ הוצאת בעל החיים ל-24 שעות להקטנת האפשרות של ליקוק חומר ההדברה).
מומלץ לבקש מבעלי חית המחמד להגביל ולא לאפשר לבעל החיים  לפגוש חיות מחמד אחרות שלא טופלו או להגיע למגרשים חצרות בהם תתכן הדבקה חדשה.

טיפול בחיות המחמד – 
הטיפול בחיות מחמד יכול להתבצע ע"י בעל החיה או ע"י וטרינר מוסמך.
השימוש בתכשירים המאושרים ע"י השרות הווטרינרי. מומלץ שהטיפול בחיית המחמד יבוצע לפני פעולת המדביר המקצועי בסביבת האדם.

חשוב –
 שהבעלים יבצע בדיקה קבועה של חיות מחמד לגילוי מוקדם של הדבקה, בחודשי הקיץ מומלץ על תספורת ושמירה על פרווה קצרה, תספורת תקל  על גילוי מוקדם של הפרעושים. קיימים היום בשוק הווטרינרי מגוון גדול של חומרים לטיפול בפרעושים במגוון יישומים : ריסוס, איבוק, טפטוף וחפיפה. בשימוש בחומרים ווטרינריים חלים אותם כללים כמו בחומרי הדברה תברואיים, בדיקה שלתכשיר רישום בתוקף ותאריך חיי המדף תקף ושימוש רק על פי הוראות התווית.

לחברת איתן עמיחי ניסיון רב במניעה וטיפול בפרעושים.

פנה אלינו לתיאום ביקור 1800-877-777.

מוצרים ושירותים יעודיים

הדרכת הלקוח בדרכי מניעה

טיפול יעודי משולב בפרעושים

טלפון חרום: עמוס לביא 054-303-8585

שעות פעילות המשרד: 08:00 – 16:00

      1-800-877-777 להזמנות

תפריט נגישות